Skip Top Navigation

Service Awards

The University of Houston-Clear Lake's Service Awards Program recognizes the importance of the contributions of loyal and committed staff to the continuing success of the university. Recognition is based on length of service.

We recognize employees who have reached each of these increasingly impressive milestones with 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, and 45 years of service with the university. Additionally, we are recognizing UH-Clear Lake's newest retirees whose service to the University is invaluable.

This year's Service Awards ceremony and dessert reception is from 2-4pm and will be held on Thursday, April 18, 2024 at UHCL Bayou Building, Atrium II. 

Event RSVP

Staff Service Awards and Retiree List


Hugh P. Avery-President's Distinguished Staff and Staff Merit Awards

The Hugh P. Avery Prize – President's Distinguished Staff Service Award was created to recognize and honor those individuals who have served the university in an exemplary manner. This is the highest honor the University of Houston-Clear Lake can bestow upon a staff employee. The first award was presented in March of 1982. In 1991, University of Houston-Clear Lake renamed the President's Distinguished Staff Service Award to the Hugh P. Avery Prize in honor of the late Hugh P. Avery, originator of the program.

Hugh P. Avery-President's Distinguished Staff Award Nomination Information

If you know someone who deserves to be recognized, now is the time to nominate that person. Nominate that special team member who continues to bring excellence to UH-Clear Lake. This award is limited to staff members as faculty have separate award categories.

Eligibility Criteria

  • Employee must have completed two years of service with UHCL by December 31, 2023.
  • Must be in good standing in their department.

Tips for a Successful nomination

  1. Avoid department-specific terms and acronyms. While you are familiar with your nominee's work, the selection committee may not.
  2. Include measurable results when applicable. Include measurable results that show how the nominee was able to save money, improve a process, save time, or increase staff morale.
  3. Be descriptive in your nomination. Try to write more than one-sentence answers for each question. Elaborate and prove to the committee why your nominee is the best person to win the award. Think about the positive impact your nominee has had.

Submit a Nomination Form

2023 Award Winners

  • Hugh P. Avery Prize: Karen Elliott, Assessment Coordinator II, Planning & Assessment
  • Staff Merit Award Winners:
    • Tonia Coronado, Administrative Assistant III, College of Education
    • Esther Herrera, Sr. Manager, Training & Development, HR
    • Panya Milliner, Department Assistant IV, Student Success & Initiatives
    • Anna Peebler, Library Associate, Pearland Campus Library

Past Hugh P. Avery Prize Award Winners

  • 2022: Karen Elliott, Assessment Coordinator, Planning & Assessment
  • 2021: Evangelina Urdiales, Senior Academic Advisor, College of Human Sciences and Humanities
  • 2020: Javier Gutierrez, Painter II, FMC
  • 2019: Cindy Cook, Executive Director, Counseling & Mental Health Center
  • 2018: Kristi Randolph Simon, Director, Student Info and Asst., Dean of Students
  • 2017: Susanne Clark, Senior Business Coordinator, HSH
  • 2016: Chris Owens, Administrative Assistant, COE
  • 2015: Leticia Sanchez Sr., Academic Advisor, Distance and Off Campus Education
  • 2014: Jerry Jones, Director, Technical Services Computing
  • 2013: David Benz, Director of Student Relations, COE
  • 2012: John Cordary, Associate Vice President of Finance, Finance
  • 2011: Ron Klinger, Associate Director, Organizational Development, HR
  • 2010: David Rachita, Assistant Dean of Student Life Office of Student Life
  • 2009: Ann Hinojosa, Coordinator, Academic Advising, HSH
  • 2008: Cindy Cook, Associate Director, Career and Counseling Services
  • 2007: Vera Garcia, Administrative Assistant Office of the President
  • 2006: Anne Henry, Coordinator, Digital/Graphics Media Computing
  • 2005: Ana Palomeque, Custodial Shift Supervisor FMC - Custodial Services
  • 2004: Theresa Presswood, Director, Communications, Communications
  • 2003: Rose A. Sklar, Interim Co-Director of Enrollment Services/ Registrar
  • 2002: Stephen Sutton, Associate Dean of Students Student Services
  • 2001: Barbara Butler, Secretary, HSH
  • 2000: Resa M. Ott, Community Relations Coordinator, University Advancement
  • 1999: Harriet Vincent, Manager, Accounts Payable
  • 1998: Floyd Lemmon, Maintenance Coordinator, Building Maintenance
  • 1997: Jean H. Nettles, Teacher Certification Coordinator, SOE
  • 1996: Eileen Musgrove, Senior Secretary, SOE
  • 1995: Mary Ann Shallberg, Executive Assistant, Office of the President
  • 1994: Anna Lowery, Executive Secretary, Office of the Provost
  • 1993: Sandy Jennings, Senior Secretary, School of Business and Public Adm.
  • 1992: Eileen Hulme, Director, Student Activities
  • 1991: Sharon Meyer, Assistant Vice President Business Services
  • 1990: Bipin Patel, Senior Software Engineer Computing Services
  • 1989: Cherie Coffman, Administrative Assistant, Administration & Finance
  • 1988: Jean M. Hart, Secretary, Office of Sponsored Programs
  • 1987: Kathryn F. Dickerson, Associate Director, Admissions Enrollment
  • Services
    1986: Jerry L. Rhodeback, Assistant Vice Chancellor Enrollment Services
  • 1985: Bobby Wilburn, Office Manager Audio Visual Services
  • 1984: Antonia M. Gonzales, Custodial Foreperson Physical Plant
  • 1983: Patricia J. Garrett, Assistant Director Neumann Library
  • 1982: Colleen C. Farrington, Assistant to the Vice Chancellor and Provost

Past Staff Merit Award Winners

  • 2020
    • Joshua Quinn, Coordinator, Student Diversity, Equity & Inclusion
    • Jared Goldman, Sergeant, University Police
    • Cristina Coria, Customer Service Representative, Admissions
    • Caye Trahan, Department Assistant III, College of Education
  • 2019
    • Veronica Ortiz, Program Coordinator I, Center for Faculty Development
    • Tiffany King, Associate Director, Campus Visits, Office of Admissions
    • Marlene Thomas, Administrative Assistant III, Neumann Library
    • Abby Varela, Assistant Director, HR Services, Human Resources
  • 2018
    • Karen Wielhorski, Executive Director, Neumann Library
    • Elizabeth Seidel, Senior Secretary, College of Business
    • Bubba Jones, Supervisor, Building Maintenance, FMC
    • Bernadina Streeter, Senior Academic Advisor, College of Education
  • 2017
    • Sana Zeidan, Director of Academic Computing, UCT
    • Miriam Qumsieh, Associate Director of Data Management, OIE
    • Maria Dolores Galván, Supervisor Printing Services, Business Services
    • Debbie Brooner, Executive Secretary, College of Education
  • 2016
    • Sameer Pande, Executive Director, International Admissions and Programs
    • Patty Koch, Senior Business Assistant, Environmental Institute of Houston
    • Margaret Garcia, Copy Center Technician
    • Kristy Randolph Simon, Associate Director, Student Assistance Center Dean of Students
  • 2015
    • Tiffany King, Scheduling Assistant, FMC - Scheduling & Space Planning
    • Susan Steele, Coordinator of Library Instructional Services, Library
    • Chuck Crocker, Director of Career Services, Career & Counseling Services
  • 2014
    • Usha Mathew, Associate Vice President, Finance
    • Leticia Sanchez Sr., Academic Advisor, Distance & Off-Campus Education
    • Laura Velie, Administrative Secretary, Career & Counseling Services
  • 2013
    • Terri Culbert, Senior Secretary, School of Human Sciences & Humanities
    • Nichole Eslinger, Coordinator, Work/Life Services, Office of Human Resources
    • Jerry Jones, Director, Technical Services Computing
    • David Benz, Director of Student Relations, School of Education
  • 2012
    • Kathy Kirchner, Support Center Supervisor, Computing
    • David Benz, Director of Student Relations, School of Education
    • Candice Allison, Senior Secretary, Environmental Institute of Houston
    • Altagracia Aguilera, Lead Custodian, FMC - Custodial Services
  • 2011
    • Kim Edwards, Secretary, School of Science and Computer Engineering
    • Chris Ross, Director of Cash and Collections, Cashier and Collections
    • Carmen Conley, Academic Advisor, School of Education
  • 2010
    • Sharon Klein, Secretary, School of Education
    • Karen Barbier, Assistant Director, Media Relations Communications
    • Jennifer Clark, Assistant Director, Student Life Student Life
  • 2009
    • Roberta Hohmann, Administrative Secretary, Office of Sponsored Programs
    • Katherine Justice, Executive Director of Human Resources and Affirmative Action
    • David Rachita, Assistant Dean of Student Life, Office of Student Life
  • 2008
    • Lynda McKendree, Executive Director, Financial Aid
    • Jean Grant, Library Technician, Library
    • Ann Hinojosa, Academic Advising Coordinator, HSH
  • 2007
    • Flossie DeSouza, Library Associate, Library
    • Celio Chapa Sr., Grounds Specialist FMC - Grounds Maintenance
    • Cathy Bye, Functional Analyst III, Budget
  • 2006
    • Mark Putnam, Supervisor, Systems Operation FMC - Central Plant
    • Bonnie Garza, Assistant Director, Tech Services Computing
    • Agatha Whitney, Secretary, School of Human Sciences and Humanities
  • 2005
    • Richard Adams, Director, Operations Support Administration and Finance
    • Ninfa Perez, Executive Secretary, Student Services
    • Janice Sauerwein, Assistant Registrar/Records, Office of Academic Records
  • 2004
    • Wanda Honeycutt, Office Supervisor MCTTC
    • Nancy Weise, Benefits Coordinator, Human Resources
    • Gabriel Galvan, Maintenance Assistant, FMC - Scheduling & Space Planning
  • 2003
    • Linda Bullock, Director, Multicultural and International Services
    • Irma Ornelas, Custodian, FMC - Custodial Services
    • Brenda Klimt, Supervisor of Grounds and Horticultural Specialist, FMC
  • 2002
    • Rose Sklar, Registrar/Senior Associate Director, Enrollment Services
    • Margaret Thomas, Senior Business Coordinator, Administration and Finance
    • Carla Salter, Staff Assistant, Student Life
    • Armando Paulin, Groundskeeper, Facilities Management & Construction
  • 2001
    • Michael Livingston, Director, University Computing and Telecommunications
    • Linda K. Smith, Academic Advising Coordinator, School of Education
    • Deborah McFadden, Administrative Secretary, Natural and Applied Sciences
    • Andrew Daniels, Receiving Clerk Purchasing
  • 2000
    • Jorge L. Valdez, Carpenter, Facilities Management and Construction
    • Barbara Butler, Secretary, School of Human Sciences and Humanities
    • Agnes E. Glynn, Director, Cash & Collections
  • 1999
    • Janel Just, Business Assistant, School of Business and Public Admin.
    • Jackie Rasberry, Director, Field Services and Teacher Center, SOE
    • Humberto Chapa, Groundskeeper, Facilities Management and Construction
  • 1998
    • E. Colleen Zlomke, Office Supervisor, Enrollment Services
    • Deborah Sellman, Accountant Finance
    • Darella L. Banks, Executive Director, Enrollment Services
  • 1997
    • Zahira E. Garcia, Senior Secretary, Office of the Sr. Vice President/Provost
    • Johnny R. Young, Receiving Clerk, Purchasing & Operations
    • Jean M. Carr, Director of Budget, Business Services
  • 1996
    • Susan L. Lab, Compensation/HRIS Specialist, Personnel Services
    • Jorge L. Valdez, Carpenter, Facilities Management & Construction
    • Anna M. Escamilla, Director of General Accounting, Finance
  • 1995
    • Sandra R. Wood, Administrative Secretary
    • Jaime A. Sanchez, Welder Physical Plant
    • Ann H. Hinojosa, Academic Advising Coordinator, HSH
  • 1994
    • Sally L. Andersen, Grounds Specialist, Physical Plant
    • Ruth D. Perkins, Interim Director Student Life
      Resa M. Ott, Program Coordinator, Professional and Continuing Education
  • 1993
    • Naomi Dunaway, Business Coordinator, School of Business and Public Admin.
    • JoAnne Peevey, Director, Career Services
  • 1992
    • Vincent F. Edler, Control Systems Mechanic, Physical Plant
    • Cathey S. Willard, Manager Personnel Services
    • Carla A. Adams, Senior Secretary, School of Business and Public Admin.
  • 1991
    • Harriet Vincent, Manager, Accounts Payable, Finance
    • Doug Willenberg, Supervisor, System Operations, Physical Plant
    • Anna Lowery, Staff Assistant, Provost's Office
  • 1990
    • Marge Stair, Senior Personnel Assistant, Personnel
    • Elida Espinoza, Custodial Shift Foreperson, Physical Plant
  • 1989
    • Willene Rodgers, Assistant to Vice President, Student & Enrollment Services
    • Paul Wasko, Grounds Equipment Operator, Physical Plant
    • Cathie Hurkmans, Senior Secretary, School of Business and Public Admin.
    • Alice Butler, Administrative Assistant, Enrollment Services
  • 1988
    • Shirley M. Hart, Executive Director for Operations, Administration & Finance
    • Cherie Coffman, Administrative Assistant, Administration & Finance
  • 1987
    • Silberio Gonzales Jr., Electrician Maintenance
    • Randle D. Crow, Supervisor of Building Maintenance, Physical Plant
    • Barbara B. Joy, Telecommunications Supervisor, Telecommunications
  • 1986
    • Sharon K. Meyer, Asst. Vice Chancellor Budget, Special Project Admin. & Finance
    • James Fairbanks, Maintenance Technician, Physical Plant
    • Beverly Crane, Counseling Psychologist, Counseling Center
    • Anne Seaman, Secretary, Humanities & Fine Arts
  • 1985
    • Myrtis Brumfield, Facilities Coordinator
    • Jerry L. Rhodeback, Assistant Vice Chancellor Enrollment Services
    • Abundio A. Munoz Sr., Lead Groundskeeper, Physical Plant
  • 1984
    • Frances L. Fundling, International Student Advisor, Enrollment Services
    • Colleen M. Lang, Administrative Technician, Neumann Library
    • Ann R. Lamar, Assistant Vice Chancellor for Administration
  • 1983
    • Carolyn N. Ulrickson, Coordinator Placement Services
    • Jean H. Nettles, College Certification Analyst, School of Education
  • 1982
    • Gladys M. Broome, Administrative Assistant, Office of Vice Chancellor and Provost

Outstanding Adjunct & Outstanding Lecturer Awards 

Awards for Outstanding Adjunct and Outstanding Lecturer began in 2009. The Outstanding Adjunct Award recognizes excellence in teaching while the Outstanding Lecturer Award recognizes exemplary accomplishment in teaching and service by embodying a model of substantive learning and rapport with students and extending services to the Gulf Coast Region and the University.

2023 Award Winners

  • Outstanding Adjunct: Janice Perrin, Early Childhood Education
  • Outstanding Lecturer: Patricia Trubl, Biology

Past Outstanding Adjunct Award Winners

  • 2022: Angela Summers, Environmental Management, College of Business
  • 2020: Angela Duron-Larson, College of Human Sciences and Humanities
  • 2019: Viola Vela, College of Education
  • 2018: Thomas Dillon, College of Science and Engineering
  • 2017: Kenneth Goodwin, College of Science and Engineering
  • 2016: Robert Worthy, College of Education
  • 2015: Christine Callahan, School of Education
  • 2014: Peter Wuenschel, School of Human Sciences and Humanities
  • 2013: Paule Anne Lewis, School of Business
  • 2012: Ed Altemus, School of Business
  • 2011: Billy Smith, School of Business
  • 2010: George Pulliam, School of Human Sciences and Humanities
  • 2009: Kumar Peeris, School of Science and Computer Engineering

Past Outstanding Lecturer Award Winners

  • 2022: Andrea Baldwin, Senior Lecturer, Communication, College of Human Sciences and Humanities
  • 2020: Leticia French, College of Human Sciences and Humanities
  • 2019: Anne Gessler, College of Human Sciences and Humanities
  • 2018: Terry Chvala, College of Education
  • 2017: Marc Mokrech, College of Science and Engineering
  • 2016: Nancy Wright, College of Education
  • 2015: Kathleen Garland, School of Business
  • 2014: Vernon Bryant, School of Science and Computer Engineering
  • 2013: Pat Cuchens, School of Human Sciences and Humanities
  • 2012: Deborah Griffin, School of Human Sciences and Humanities
  • 2011: Norma Minter, School of Education
  • 2010: Judy Bergman, School of Science and Computer Engineering
  • 2009: Krishani Abeysekera, School of Science and Computer Engineering

President's Distinguished Faculty Awards

The President's Distinguished Faculty Awards program was established in 1983 and is designed to recognize faculty members with achievements in research, service, and teaching.

Distinguished Teaching: Award

This award recognizes exemplary accomplishments in the craft of teaching, wherein the recipient is recognized as a master teacher by his or her peers. A master teacher is a model of substantive learning and rapport with students. A monetary award of $5,000 complements this honor.​

Distinguished Research: Award

This award recognizes professional accomplishments in a discipline or field through published work, exhibitions, or similar activity, as recognized by peers for high contribution to the intellectual growth of an academic area. A monetary award of $1,500 complements this honor.

Distinguished Service: Award

This award recognizes singular accomplishments in professional service beyond that of colleagues either in extending university services to the Houston Metropolitan Area and Gulf Coastal Region, to professional organizations, or combinations of these. A monetary award of $1,500 complements this honor.

2023 Award Winners

  • Distinguished Teaching: Dr. Amanda Johnston, Associate Professor, Psychology
  • Distinguished Research: Dr. Hisham Al-Mubaid, Professor, Computer Science and Computer Information Systems
  • Distinguished Service: Dr. Christopher Ward, Professor, Psychology

Past Award Winners

  • 2022
    • Distinguished Research: Jiang Lu, Associate Professor, Computer Engineering, College of Science and Engineering
    • Distinguished Service: Sharon Perkins Hall, Professor, Computer Science, College of Science and Engineering
    • Distinguished Teaching: Hakduran Koc, Professor, Computer Engineering, College of Science and Engineering
  • 2020
    • Distinguished Research: Elizabeth Klett, Professor, College of Human Sciences and Humanities
    • Distinguished Service: Mary Short, Professor, College
      of Human Sciences and Humanities
    • Distinguished Teaching: M. Femi Ayadi, Professor, College of Education
  • 2019
    • Distinguished Teaching: Christal Seahorn, Assistant Professor of Writing
    • Distinguished Research: Thomas Schanding, Associate Professor of Psychology
    • Distinguished Service: M. Alix Valenti, Professor of Legal Studies and Management
  • 2018
    • Distinguished Teaching: Anton Dubrovskiy, Assistant Professor, Chemistry
    • Distinguished Research: Jingjing Ma, Professor of Mathematics
    • Distinguished Service: Lillian McEnery, Associate Professor, Reading & Language Arts
  • 2017
    • Distinguished Teaching: Daniel Silvermintz, Associate Professor of Humanities
    • Distinguished Research: Zerong “Daniel” Wang, Professor of Chemistry
    • Distinguished Service: Everette Penn, Professor of Criminology
  • 2016
    • Distinguished Teaching: Gokham Gercek, Associate Professor MIS
    • Distinguished Research: Lei Wu, Professor of Software Engineering
    • Distinguished Service: Jana Willis, Professor of Instructional Design and Technology
  • 2015
    • Distinguished Teaching: Beth Hentges, Associate Professor of Psychology
    • Distinguished Research: LieJune Shiau, Professor of Mathematics
    • Distinguished Service: Naveed Saleem, Professor and Coordinator MIS
  • 2014
    • Distinguished Teaching: Stephen Cherry, Assistant Professor of Sociology
    • Distinguished Research: Kevin Wooten, Professor of Management
    • Distinguished Service: Sharon K. Hall, Professor of Psychology
  • 2013
    • Distinguished Teaching: Naveed Saleem, Professor of Management Information Systems
    • Distinguished Research: Carl Zhang, Professor of Enviro. Sciences/ Environmental Chem.
    • Distinguished Service: Laurie Weaver, Professor, Bilingual & Multicultural Education
  • 2012
    • Distinguished Teaching: Kim Case, Associate Professor of Women's Studies & Psychology
    • Distinguished Research: Mary B. Short, Associate Professor of Clinical Psychology
    • Distinguished Service: Lawrence T. Kajs, Program Chair and Professor Ed. Leadership
  • 2011
    • Distinguished Teaching: Mike McMullen, Associate Professor of Sociology
    • Distinguished Research: Dorothy Lerman, Professor of Psychology
    • Distinguished Service: Louis White, Professor of Management
  • 2010
    • Distinguished Teaching: Lillian McEnery Associate Professor, Reading & Language Arts
    • Distinguished Research: Larry Kajs, Professor of Educational Leadership
    • Distinguished Service: James Benson, Associate Professor of Legal Studies
  • 2009
    • Distinguished Teaching: Gretchen Mieszkowski, Professor of Literature
    • Distinguished Research: Paul Wagner, Professor, Philosophy and Ed. Foundations
    • Distinguished Service: Angela Howard, Professor of History
  • 2008
    • Distinguished Teaching: Ed Waller, Professor of Finance
    • Distinguished Research: Terry Feagin, Professor of Computer Science & CIS
    • Distinguished Service: Grady Perdue, Professor of Finance
  • 2007
    • Distinguished Teaching: Vance Etnyre, Associate Professor, MIS
    • Distinguished Research: Gretchen Mieszkowski, Professor of Literature
    • Distinguished Service: Judith Marquez, Associate Professor Bilingual and Multi. Ed.
  • 2006
    • Distinguished Teaching: Rebecca Huss-Keeler, Associate Professor Early Childhood Ed.
    • Distinguished Research: Altan Erdem, Professor of Marketing
    • Distinguished Service: Robert McGlashan, Professor of Management
  • 2005
    • Distinguished Teaching: Ken Black, Professor of Decision Sciences
    • Distinguished Research: Keith Parsons, Associate Professor of Philosophy
    • Distinguished Service: Sue Brown, Associate Professor Curriculum Instruc. MathEd.
  • 2004
    • Distinguished Teaching: Laurie Weaver, Associate Professor of Bilingual & Multi. Ed.
    • Distinguished Research: Dale Cloninger, Professor of Economics
    • Distinguished Service: Leslye Mize, Associate Professor of Family Therapy
  • 2003
    • Distinguished Teaching: Maureen White, Associate Professor of School Lib.Info. Sciences
    • Distinguished Research: Jack Lu, Assistant Professor of Chemistry
    • Distinguished Service: Barry Marks, Professor of Accounting
  • 2002
    • Distinguished Teaching: Margaret Hill, Associate Professor of Education
    • Distinguished Research: Thomas Harman, Professor of Computing Engineering
    • Distinguished Service: Bruce Palmer, Professor History
  • 2001
    • Distinguished Teaching: Kyna Shelley, Associate Professor of Psychology
    • Distinguished Service: Michael Hanna, Professor of Decision Sciences
  • 2000
    • Distinguished Teaching: Nick J. de Vries, Professor of Fine Arts
    • Distinguished Research: Ramiro Sanchez, Associate Professor of Chemistry
    • Distinguished Service: Cynthia L. Howard, Associate Professor of Bio/Envir. Sciences
  • 1999
    • Distinguished Teaching: Thomas L. Harman, Professor of Computer Engineering
    • Distinguished Research: Jonathan W. Zophy, Professor of European History
    • Distinguished Service: Joan D. Bruno, Professor of Accounting
  • 1998
    • Distinguished Teaching: Cynthia Howard, Associate Professor of Bio/Envir. Sciences
    • Distinguished Research: Jib Fowles, Professor of Media Studies
  • 1997
    • Distinguished Teaching: Mattie C. Porter, Professor of Accounting
    • Distinguished Research: Cynthia D. Heagy, Associate Professor of Accounting
    • Distinguished Service: Gretchen Mieszkowski, Professor of Literature
  • 1996
    • Distinguished Teaching: Patricia J. Wilson, Associate Professor of Learning Resources
    • Distinguished Research: Mary G. Hodge, Associate Professor of Anthropology
    • Distinguished Service: Dennis M. Casserly, Associate Professor of Industrial Hygiene
  • 1995
    • Distinguished Teaching: Ramiro Sanchez, Assistant Professor of Chemistry
    • Distinguished Research: Andrea B. Bermudez, Professor of Bilingual & Multicultural Ed.
    • Distinguished Service: Nolie B. Mayo, Associate Professor of Curriculum & Instruction
  • 1994
    • Distinguished Teaching: Louis P. White, Professor, Management
    • Distinguished Research: Raj S. Chhikara, Professor, Mathematics
    • Distinguished Service: Margaret H. Hill, Assistant Professor, Reading & Language Arts
  • 1993
    • Distinguished Teaching: Kwok-Bun Yue, Assistant Professor, Computer Science
    • Distinguished Research: David H. Malin, Professor, Psychology and Neuroscience
    • Distinguished Service: Steven J. Rakow, Associate Professor, Curriculum and Instruct.
  • 1992
    • Distinguished Teaching: Sadegh Davari, Assistant Professor, Computer Science
    • Distinguished Research: Sandria Hu, Professor, Fine Arts
    • Distinguished Service: Gail M. Cheramie, Assistant Professor, Psychology
  • 1991
    • Distinguished Teaching: David H. Malin, Professor, Psychology and Neuroscience
    • Distinguished Research: Edward C. M. Chen, Professor, Chemistry
    • Distinguished Service: Robert N. Ferebee, Associate Professor, BioMedical Technology
  • 1990
    • Distinguished Teaching: Gail M. Cheramie, Assistant Professor, Psychology
    • Distinguished Research: W. Ronald Mills Associate Professor, Biology and Chemistry
    • Distinguished Service: Norman L. Weed Associate Professor, Economics and Finance
  • 1989
    • Distinguished Teaching: John T. Gorman, Associate Professor, Humanities
    • Distinguished Research: Barry R. Marks, Associate Professor, Finance
    • Distinguished Service: Emily M. Sutter, Associate Professor, Psychology
  • 1988
    • Distinguished Teaching: A. Chris Downs, Associate Professor, HSH
    • Distinguished Research: Margaret R. Kasschau, Associate Professor, Natural Sciences
    • Distinguished Service: Esther Lee Yao, Associate Professor, Education
  • 1987
    • Distinguished Teaching: Cecil Hallum, Associate Professor, Natural Sciences
    • Distinguished Research: George Blanford, Professor, Natural Sciences
    • Distinguished Service: Cheryl Rampage, Associate Professor, HSH
  • 1986
    • Distinguished Teaching: Theron Garcia, Assistant Professor, Science
    • Distinguished Research: L. James Lester, Associate Professor, Science
    • Distinguished Service: O.W. Markley, Associate Professor, Human Sciences
  • 1985
    • Distinguished Teaching: Christoper J. Dede, Professor, Education
    • Distinguished Research: Robert C. Hopkins, Professor, Science
    • Distinguished Service: Jim R. Bowman, Professor, Education
  • 1984
    • Distinguished Teaching: W. Ronald Mills, Assistant Professor, Science
    • Distinguished Research: Roger E. Bilstein, Professor, History
    • Distinguished Service: Paul A. Wagner, Associate Professor, Education
  • 1983
    • Distinguished Teaching: Jean H. Quataert, Associate Professor, History
    • Distinguished Research: John L. Carter, Professor, Education
    • Distinguished Service: Fred D. Kierstead, Jr. Professor, Education

Contact

  • Human Resources

    Phone: 281-283-2160
    Fax: 281-283-2158
    humanresources@uhcl.edu 

    Bayou Building B2537
    2700 Bay Area Blvd, Box 167
    Houston, TX 77058-1002